ZOBRAZIŤ DETAIL
Predaj - veľmi pekný 1-izbový by...
Predaj - veľmi pekný 1-izbový byt v Dúbravke
Kúpa domu či bytu je jednou z najväčších životných investícií, preto je potrebné ju dôkladne premyslieť a zvážiť.
V praxi to znamená najmä to, že neplatíte navyše za to, čo nepotrebujete, a na druhej strane však nebudete šetriť na veciach, na ktorých vám skutočne záleží. Pri kúpe nehnuteľnosti vám odporúčame sa zamerať na nasledovné:
1. Určte si finančný strop
Väčšina ľudí, hľadajúcich nové bývanie, nemá k dispozícií dostatočnú hotovosť, preto plánujú riešiť kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru. Ak ste sa aj vy rozhodli pre financovanie kúpy nehnuteľnosti týmto spôsobom, je potrebné aby ste si v prvom radeujasnili, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli svoju novú nehnuteľnosť komfortne splácať. Uvažujte nielen nad aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšie roky. Kvalifikovaní špecialisti na hypotekárne úvery vám poradia, aké máte možnosti a s akou finančnou rezervou máte počítať do budúcnosti. V súčasnosti, kedy platia už prísnejšie pravidlá ohľadom maximálnej výšky hypotéky, ktorú vám banka môže poskytnúť, by ste mali začať zvažovať kúpu nového bývania až vtedy, kedy mate našetrených aspoň 10 % ceny nehnuteľnosti. Myslite dopredu a okrem vybavenia pôžičky nezabudnite na to, aby ste mali dlhodobopod kontrolou všetky vaše pravidelné výdavky, medzi ktorými by nemala chýbať aj finančná čiastka, ktorú ste schopný mesačne odkladať, v rámci sporenia z vášho príjmu.
2. Získajte prehľad o cenách predávaných nehnuteľností
Spravte si prehľad na realitnom trhu a navštívte niektorý z realitných portálov. Pozrite si nehnuteľnosti v rozličných lokalitácha porovnajte predajné ceny ponúkaných nehnuteľností. Ak už máte presne vyšpecifikovanú lokalitu, kde chcete bývať, zamerajte sa v rámci porovnávania ponúk na byty či domy s podobnou veľkosťou a stavom. Nezabúdajte ani na občiansku vybavenosť v lokalite nehnuteľnosti, aby ste mali poruke všetko, čo potrebujete.
3. Pozor na dlhoveké ponuky
Možno uvažujete nad nehnuteľnosť, ktorú ste už videli na rôznych realitných portáloch a „zavadili“ ste o ňu v posledných týždňoch už viackrát. Dlhovekosť nehnuteľnosti v inzercii môže byť znamením, že jej cena je nadhodnotená. Obhliadka vám môže napovedať, či je to len zle nastavená cena alebo nehnuteľnosť skrýva nejaké riziko.
4. Zvoľte si lokalitu, ktorá vám vyhovuje
Veľmi veľký vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Cenové rozdiely sú nielen v rôznych regiónoch, ale aj v rámci jedného mesta. Voľba tej správnej nehnuteľnosti závisí predovšetkým na vašich potrebách. Zamyslite sa, či dáte prednosť nehnuteľnosti s väčšou rozlohou v okrajovej časti mesta, alebo obetujete pár metrov štvorcových, aby ste mohli byť bližšie k vašim bodom záujmu, napríklad k práci alebo škole. Lokalitu starostlivo zvážte, aby ste potom neminuli rozdiel v cene na každodenné rozvážanie autom na dlhé trate. Lokalita je vždy odzrkadlená v cene nehnuteľnosti, ale do akej miery, to musí zvážiť každý individuálne. Záleží samozrejme na finančných možnostiach jednotlivca. Dôležiteéje si premyslieť, či kupujete nehnuteľnosť „len“ na pár rokov, alebo na dlhšiu etapu života.
5. Dobrá lokalita nie je len o polohe
Pri výbere miesta vášho bývania sa neorientujte len na blízkosť k centru. Niektoré mestské a obecné štvrte môžu mať kvalitnú infraštruktúru, dostatok parkovacích miest i občiansku vybavenosť. Lokalita, kde v pešej dostupnosti pohodlne nakúpite, nájdete škôlky, školy, inštitúcie či rôzne služby bude mať určite vyššiu cenu.
6. Preverte si právny stav nehnuteľnosti
Z právneho hľadiska je sa uistiť, či nehnuteľnosť kupujete od skutočného majiteľa, či je nehnuteľnosť skutočne bez tiarch, bremien alebo iných obmedzení (pokiaľ ste boli informovaný o tom, že nehnuteľnosť žiadne ťarchy nemá). Neuškodí preskúmať ani termín nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúceho, čo viete zistiť napríklad aj zo znaleckého posudku nehnuteľnosti. V prípade rodinného domu je nutné preskúmať aj stav pozemku – napr. či nad pozemkom, popri alebo pod pozemkom nevedú v nejakej časti siete, ktoré by nás mohli v budúcnosti obmedziť (v ochranných pásmach napr. nie je možné stavať). Odporúčame sa zaujímať aj o okolie, o pripravované zmeny v okolí nehnuteľnosti, dostupnosť občianskej vybavenosti. Toto všetko bude aj do budúcna vplývať nielen na kvalitu bývania, ale tiež na hodnotu nehnuteľnosti..
7. Obráťte sa na realitného agenta
Možno sa vám bude zdať, že najať si dobrú realitnú kanceláriu alebo právnika sú vyhodené peniaze, opak je však pravdou. Služby týchto odborníkov sú často doslovne na nezaplatenie. Poradia, odporučia a tiež šetria čas. Renomovaná realitná kancelária jasne a zrozumiteľne vysvetlí celý proces predaja nehnuteľnosti, pomáha pri rozhodovaní, poskytne poradenstvo pri spracovaní zmluvnej dokumentácie potrebnej k úspešnému zvládnutiu celého procesu a čo je najdôležitejšie- prevedie vás celým procesom kúpi nehnuteľnosti rýchlo a bezbolestne.
8. Kvalitu bývania ovplyvňujú aj stavebné materiály a prevedenie
Cena domu sa odvíja aj od toho, či je postavený z tehál alebo panelov. Tehlový dom ponúka lepšie a ľahšie zmeny dispozície, má tiež lepšie izolačné vlastnosti ako panel. Dôležitou informáciou je, či je nehnuteľnosť zateplená. Nezabudnite sa preto informovať, kedy a ako bolo prípadné zatepľovanie realizované. Na cenu vplýva aj vek bytovky, poschodie, na ktorom sa byt nachádza, to, či byt má alebo nemá balkón/loggiu/pivnicu, aký atraktívny výhľad ponúka alebo aj skutočnosť, či ide o krajný byt alebo nie. Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek, výťahu, strechy, zateplenia; nahliadnuť do energetického certifikátu budovy a informovať sa o výške prevádzkových nákladov na energie.
9. Rátajte aj s cenou na dodatočné opravy
Pri obhliadke starších domov a bytov sa pozrite na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítate automaticky, ale možno nie. Je potrebné si uvedomiť, či byt alebo dom, o ktorý máte záujem, je v pôvodnom stave alebo po rekonštrukcii. Prerobené nehnuteľnosti vyzerajú na prvý pohľad lákavejšie, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena. Napriek tomu, že pôsobia novým dojmom, nemôžete si však byť istý kvalitou odvedenej práce, preto aj pri kúpe zrekonštruovanej nehnuteľnosti odporúčame počítať s prípadnými výdajmi navyše. Nikdy by ste nemali po kúpe nehnuteľnosti zostať bez akejkoľvek rezervy. Stať sa môže predsa čokoľvek a je dobré byť vždy pripravený.
10. Susedia a údržba nehnuteľnosti
Pri obhliadkach sledujte nielen samotný byt, ale aj bytovku. Jej stav vám napovie, akí ľudia v nej bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to, akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv. Zaujímajte sa aj o to, či je v nej zabezpečená ochrana, napríklad funkčným kamerovým systémom. Atraktívnosť budúceho bývania závisí aj od susedov. Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadky je často nemožné, niekedy však stačí byť len pozorný. Ak vám na lokalite záleží, je dobré sa spýtať susedov na to ako sa im tam býva. Napovie vám to, čo môžete do budúcna očakávať.
ZOBRAZIŤ DETAIL
Predaj - veľmi pekný 1-izbový byt v Dúbravke
ZOBRAZIŤ DETAIL
Predaj - krásna garzónka v centre Malaciek
ZOBRAZIŤ DETAIL
Predaj pozemku priamo pod lesom v Devínskej Novej Vsi